Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProgram lokalizacji produkcji w Uzbekistanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jacek Michalski | 2017-08-11 12:53:04
analiz i opracowanie

analiz i opracowanie

Program lokalizacji produkcji w Uzbekistanie

 

W celu redukcji importu do Uzbekistanu, zmniejszenia zależności gospodarki od czynników zewnętrznych, maksymalnego wykorzystania lokalnych surowców i zasobów produkcyjnych, jak również oszczędnego i racjonalnego wykorzystania środków walutowych, od 2006 roku w Uzbekistanie realizowany jest Program lokalizacji gotowych produktów, komponentów i materiałów na bazie lokalnych surowców. O ile najczęściej na świecie o lokalizacji produkcji decyduje zysk, o tyle w Uzbekistanie – możliwość oszczędności środków walutowych, przeznaczanych na import towarów. Powyższe dotyczy głównie towarów konsumpcyjnych, lecz nie tylko. Podczas odbywającego się w listopadzie 2015 r. Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego w Taszkencie (największa dotychczas w RU impreza tego typu), przedstawiciele władz Uzbekistanu niejednokrotnie podkreślali, że kraj nie będzie wydawał środków walutowych na towary konsumpcyjne, a jedynie na dobra inwestycyjne.

Firmy objęte Programem korzystają z szeregu ulg i preferencji, w tym celnych, podatkowych (podatek dochodowy, jednolita płatność podatkowa, podatek od nieruchomości itd.), związanych z uczestnictwem w przetargach.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RU nr PP-2298 z dnia 02.11.2015 r. „Program lokalizacji produkcji gotowych wyrobów, komponentów i materiałów na lata 2015-2019” w Uzbekistanie zostały zatwierdzone:

  • docelowe parametry zmniejszenia importu w głównych sektorach gospodarki poprzez lokalizację produkcji importowanych dotychczas wyrobów i rozbudowę międzysektorowej współpracy przemysłowej,

  • wykaz projektów lokalizacji produkcji konkurencyjnych wyrobów, bedących sudstytutami towarów importowanych (602 rodzaje wyrobów),

  • wykaz potencjalnych projektów lokalizacji produkcji gotowych wyrobów, komponentów i materiałów na bazie głębokiego przetwarzania lokalnych surowców mineralnych (68 projektów),

  • wykaz gotowych produktów, materiałów i komponentów, zalecanych do wdrożenia do produkcji w latach 2015-2019 (162 wyroby).

  • Vide załącznik nr 1 poniżej

Pliki do pobrania

Załącznik nr 1 lokalizacja RU-2017
doc | 58.5 KB
Pobierz
Załącznik nr 2 dokumenty 2015-2019
pdf | 813.9 KB
Pobierz