Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWizyta prezydenta Uzbekistanu w Chinach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Jacek Michalski | 2017-07-31 12:19:30
bieżące

Bieżące

Jak 13 maja br. poinformował portal www.ru.sputniknews-uz.com, podczas wizyty prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijoewa w Chinach (11-13 maja br.; prezydent RU wziął też udział w szczycie „Jeden pas-jeden szlak w Pekinie w dn. 14-15 maja br.) zostały podpisane kontrakty na dostawy uzbekistańskiego gazu ziemnego oraz umowy w sprawie finansowania projektów w energetyce wodnej i przemyśle gazowo-chemicznym RU. Suma podpisanych porozumień przekracza 20 mld USD: w przemyśle naftowo-gazowym podpisano 10 dokumentów na kwotę 5 mld USD (w szczególności umowę średnioterminową na dostawy gazu, umowę na budowę zakładu ciekłego paliwa syntetycznego na południu Uzbekistanu, a także projekty realizowane w celu poprawy efektywności energetycznej), umowy na modernizację prawie 300 przepompowni i dotyczące rozwoju hydroenergetyki na kwotę 3 mld USD.

Strony podpisały też pakiet dokumentów obejmujący m.in. memorandum o wzajemnym zrozumieniu w dziedzinie weterynarii i kwarantanny roślin, memorandum o wzajemnym zrozumieniu w dziedzinie stymulacji współpracy pomiędzy podmiotami małego biznesu i prywatnej przedsiębiorczości, plan współpracy pomiędzy instytucjami w dziedzinie rolnictwa na lata 2018-2020.

Chiny są jedynym z największych partnerów handlowych i inwestycyjnych Uzbekistanu. Wg strony uzbekistańskiej, w 2016 r. wielkość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła 4,25 mld USD, w tym eksportu Uzbekistanu – 2 mld USD, importu – 2,25 mld USD. Chińskie inwestycje w gospodarkę Uzbekistanu osiągnęły 8 mld USD – najwyższy wskaźnik wśród inwestycji zagranicznych w RU.