Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-26 11:05:00
uzbekistan, patenty, znaki towarowe, prawo, certyfikaty

Co do zasady w Uzbekistanie chronione są prawa własności przemysłowej, patenty, znaki towarowe, wzory przemysłowe. Procedury związane z uzyskaniem ochrony są jednak długotrwałe.

 

 

Rejestracja patentu

 

Procedura rejestracji patentu w Uzbekistanie trwa od dwóch do pięciu lat. Po złożeniu wniosku o patent, w ciągu 2-3 miesięcy następuje formalne badanie wniosku.

Jeśli wnioskodawca złożył wszystkie wymagane dokumenty, powinien otrzymać powiadomienie o pozytywnym wyniku badania formalnego. Jeżeli wynalazek spełnia wymagania odnośnie ochrony patentowej, wówczas zostanie wydana decyzja i po uiszczeniu opłaty rejestracyjnej zostaje wydany patent.

 

Rejestracja znaku towarowego

 

Cała procedura rejestracji znaku towarowego w Uzbekistanie trwa od 15 do 18 miesięcy. Oficjalne powiadomienie o otrzymaniu wniosku jest wydawane w ciągu trzech-czterech miesięcy. Następnie wniosek jest badany pod względem merytorycznym, co trwa z reguły od sześciu do ośmiu miesięcy. W przypadku pozytywnego wyniku tych badań i po uiszczeniu opłaty rejestracyjnej, świadectwo rejestracji wydawane jest w ciągu czterech miesięcy.

Okres sprzeciw wobec zgłoszenia znaku nie jest w Uzbekistanie określony.

 

Rejestracja wzorów przemysłowych

 

Procedura rejestracji wzoru w Uzbekistanie trwa zwykle od roku do półtora roku. Jedno zgłoszenie wzoru przemysłowego może obejmować kilka wzorów (wariantów), jeżeli projekty dotyczą tego samego przedmiotu lub mogą być zidentyfikowane jako zestaw towarów i stanowić jedną koncepcję projektu. Maksymalny okres wzoru przemysłowego wynosi 15 lat, przy czym zasadniczy okres ochronny to 10 lat. Można go jednak przedłużyć o kolejne pięć lat.

 

Rejestracja wzorów użytkowych

 

Zgodnie z uzbeckim ustawodawstwem aplikacja na wzór użytkowy powinna odnosić się do jednego wzoru lub grupy wzorów użytkowych. Przedmiotem zgłoszenia wzoru użytkowego może być tylko budowa urządzenia.

Okres ochrony wzoru użytkowego w Uzbekistanie to osiem lat od daty dokonania zgłoszenia, przy czym pięcioletni "podstawowy" okres może być przedłużony o trzy dodatkowe lata.

 

Ochrona własności przemysłowej

 

Kwestie związane z ochroną własności przemysłowej są regulowane Kodeksem Cywilnym Republiki Uzbekistanu z dnia 21.12.1995 r., ustawą o wynalazkach, użytecznych modelach i wzorach przemysłowych z dnia 06.05.1994 r. oraz innymi aktami prawnymi. Są one w kompetencji Państwowego Urzędu Patentowego Republiki Uzbekistanu: 100047 Taskhent, ul.Tujtepa 2a, tel.: (+998 71) 232-00-13, faks: (99871) 233-45-56, E-mail: info@patent.uz, www.patent.uz, który przeprowadza ekspertyzy, rejestruje wzory, wydaje patenty itp.

Przy Urzędzie działa Rada Apelacyjna, która rozstrzyga spory, rozpatruje odwołania od decyzji Urzędu Patentowego itp. W RU funkcjonują także rzecznicy patentowi.

 

Ważniejsze akty prawne

 

 • Kodeks Cywilny Republiki Uzbekistanu z dnia 21.12.1995 r. z późn. zmianami (nr 163-I)
 • Ustawa Republiki Uzbekistanu z dnia 23.09.1994 r. (w redakcji z 2002 r.) „O wynalazkach, użytecznych modelach i wzorach przemysłowych” (nr 1062-XII)
 • Ustawa Republiki Uzbekistanu z dnia 20.07.2006 r. (w redakcji z 2006 r.) „O prawie autorskim” (nr ZRU 42)
 • Ustawa Republiki Uzbekistanu z dnia 23.09.1994 r. „O kopalinach” (nr 2018 – XII)
   


Uzbekistan w organizacjach międzynarodowych

 

 • Światowa Organizacja Własności Intelektualnej - od grudnia 1991
 • Paryska Konwencja o Ochronie Własności Przemysłowej - od grudnia 1991
 • Porozumienie Madryckie o Znakach Handlowych - od grudnia 1991
 • Traktat o Współpracy Patentowej (PCT) - od grudnia 1991
 • Traktat o regulacjach prawnych w zakresie znaków towarowych (TLT) - od września 1998
 • Umowa Budapeszteńska o międzynarodowym uznaniu przechowywania mikroorganizmów w celach procedury patentowej - od stycznia 2002
 • Porozumienie Strasburgskie o międzynarodowej klasyfikacji patentowej - od października 2002
 • Porozumienie Nicejskie o międzynarodowej klasyfikacji towarów i usług - od stycznia 2002
 • Międzynarodowy Związek Ochrony Nowych Odmian Roślin - od listopada 2004

Oprócz umów międzynarodowych, podpisano również bilateralne umowy z krajami WNP oraz porozumienia z urzędami patentowymi wielu krajów, na mocy których możliwa jest swobodna wymiana naukowa, techniczna oraz sporządzanie dokumentacji patentowej.

Pomimo przyjęcia odpowiednich ustaw oraz przynależności do wielu organizacji międzynarodowych, zasady ochrony praw własności intelektualnej w Uzbekistanie nie są jednak w pełni przestrzegane - na przykład nie są objęte ochroną prace powstałe przed wejściem w życie ustawy.

Pirackie nagrania audio i video są sprzedawane bezpośrednio na ulicach, a uzbeckie prawo nie przewiduje kar za prowadzenie tego typu działalności. Istnieją podejrzenia, że także urzędy państwowe używają nielegalnego oprogramowania.

W 2004 roku Uzbekistan został ponownie umieszczony na czarnej liście krajów nie przestrzegających zasad ochrony praw własności intelektualnej.

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, kraj ten nadrabia jednak powoli zaległości – w 2013 roku wycofał swoje zastrzeżenia do artykułu 18 Berneńskiej Konwencji Ochrony Praw Własności dotyczącej dzieł literackich i artystycznych. Organizacje międzynarodowe nalegają jednak, by władze uzbeckie zaczęły – poprzez swoich funkcjonariuszy, np. celników - egzekwować prawo.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert